Krasohlednice

Postprodukce
Zadavatelé: JF Production, Správa jeskyní České republiky
Žánry: Album, Audioprodukce, Dokumentární film, Filmová produkce, Videoklip
Datum: 01.07.2014 - dosud

Popis projektu

Logo Správy jeskyní České republikyProjekt Krasohlednice je jedním ze tří pilotních projektů vytvořeným pod nově vzniklou společnou hlavičkou filmové a hudební produkce JF production. Jedná se o autorský projekt na jehož řešení úzce spolupracujeme se Správou jeskyní České republiky. Díky tomu budete moci brzy sdílet krásu našeho tajemného podzemí v krátkých dokumentárních videopohlednicích z různorodých krasových lokalit České republiky, jak už ostatně název cyklu Krasohlednice naznačuje.

Zámek v PrůhonicíchProjekt jako takový odstartoval 30. června 2014, kdy jsme v odpoledních hodinách po prezentaci našeho návrhu vedení Správy jeskyní České republiky v blízkosti Průhonického zámku dostali zelenou a projekt Krasohlednice mohl být oficiálně spuštěn. Následovala přípravná fáze, během které byla postupně koordinována naše činnost s vedoucími jednotlivých jeskyní a zároveň probíhal vývoj nového technického vybavení, především osvětlovací techniky, která nám měla natáčení v temných prostorách umožnit. Na konci turistické sezony 2014 došlo k finální domluvě natáčecích termínů prvních jeskyní a mohli jsme to všechno spustit.

Natáčecí štáb před jeskyní BalcarkaPrvní den v terénu byl zahájen za chladného nedělního rána 23. listopadu 2014, kdy jsme se plni očekávání vydali vstříc prohlídce nám nejbližší krasové lokality, Moravského krasu. Nedlouho po orientační prohlídce jeskyně Balcarka, Kateřinské jeskyně a jeskyně Výpustek jsme zahájili i ostré natáčení a první etapa Krasohlednice byla koncem roku 2014 úspěšně zahájena. Navzdory prvním krušným chvilkám, které natáčení ve specifických jeskynních podmínkách přineslo, jsme vše úspěšně zvládli a kromě toho jsme otestovali i naši novou osvětlovací techniku.

Před jeskyní Na PomezíRozjezd natáčení na začátku roku 2015 byl velice pozvolný, jednak vzhledem k managementovým pracím ve většině jeskyní, ale především kvůli začátku doby intenzivního chránění čerstvě zazimovaných netopýrů. Druhá etapa natáčení byla proto spuštěna se zpožděním až v únoru, kdy jsme se vydali zaznamenat krásu našich nejsevernějších jeskyní v okolí Jeseníku. V horském prostředí jsme kromě sněhových závějí měli možnost natočit celkem dvě místní jeskyně, a sice jeskyni Na Pomezí a jeskyni Na Špičáku. Jak jeskyně, tak celé jesenicko nám sice učarovalo, ale nebyl čas zahálet a proto jsme vyrazili připravovat další část projektu.

Natáčení v lázních Teplice nad BečvouZ jara jsme se vydali na dvě samostatné jeskyně, jednak kvůli jejich odlehlosti a jednak jejich rozlehlosti. První z nich byly natočeny Zbrašovská aragonitové jeskyně na samém okraji Valašska, které se kromě samotné jeskyně ve svém okolí pyšní i Hranickou propastí, naší nejhlubší propastí, jejíž dno nebylo dosud v hlubinách zatopených prostor objeveno. Druhé jeskyně byly Sloupsko-Šošůvské jeskyně, ke kterým jsme se vrátili opět do Moravského krasu. Natáčení zde nám zabralo nejen jeden přípravný, ale celé dva natáčecí dny, nicméně jsme toho nelitovali, neboť nejdelší zpřístupněné trasa o úctyhodné délce 1760 metrů si tento čas opravdu zasloužila.

Natáčecí team JF ProductionPo dokončení natáčení v jarních měsících se přiblížila logisticky a především koordinačně nejnáročnější část projektu – “česká štace“. V rámci jednotýdenního maratonu jsme projeli všechny jeskyně na území Čech počínaje Chýnovskou jeskyní, následně Koněpruskými jeskyněmi a konče Bozkovskými dolomitovými jeskyněmi. A každá z nich stála za to. Kdo si myslí, že jsou všechny jeskyně stejné, měl by si obdobný výlet zrealizovat. Každá jeskyně je něčím unikátní a různorodost těchto tří lokalit o tom nemůže nikoho nechat na pochybách.

Vstup do Mladečských jeskyníZ důvodu různých kolizí s úpravami technického zázemí jeskyní, na které je přelom let 2014/15 výjimečně bohatý, se natáčení posledních čtyř jeskyní protáhlo až do letních a podzimních měsíců. V červenci a srpnu jsme provedli rychlé natáčení v Mladči v Olomouckém kraji a v jeskyni Na Turoldu v jihomoravském Mikulově. Léto bylo parné a natáčení za plného provozu hektické, ale obě jeskyně se nám podařilo zachytit. Teď už získaný záznam je čeká jen jeho zpracování.

Natáčecí štáb na dně propasti Macocha při nočním natáčeníOpravami nejvíce zasažené byly jeskyně Javoříčské, opět v Olomouckém kraji, a především jeskyně Punkevní, ležící v srdci Moravského krasu. I zde se ale pomalu blížíme k cíli našeho snažení, a jak je vidět z fotografie, ani půlnoční natáčení na dně potemnělé propasti Macocha nás od dosažení společného cíle neodradí. A Vy si rozhodně nenechejte ujít informace z posledních natáčecích chvil a následujících postprodukčních prací, které nás čekají v brzké době, a které Vám v sekci novinek dozajista přineseme.

No a ať už dokončení úspěšně rozjetého projektu Krasohlednice dopadne jakkoliv, už teď, rok po zahájení projektu můžeme říci, že bez vstřícné spolupráce Správy jeskyní České republiky a především desítek konkrétních jmen, které se pod záštitou této organizace ukrývají, by nic z toho nebylo možné. Proto bychom tímto chtěli poděkovat oněm desítkám jednotlivců, kteří nejen z povinnosti, ale především ze svého nadšení a ochoty neváhali obětovat mnohdy i svůj volný čas a svojí přítomností během natáčení podpořili tento projekt. A to nejen svojí fyzickou přítomností, ale především mnohdy vzrušujícími informacemi, které nám během dlouhých hodin v temném podzemí předávali.

Díky!

Krápníková výzdoba v jeskyni Balcarka
Krápníková výzdoba v jeskyni Balcarka