Slovenský ráj

Postprodukce
Zadavatel: JF Production
Žánry: Dokumentární film, Filmová produkce
Datum: 26.07.2012 - dosud

Popis projektu

Detail ptáka na plotěOblast Slovenského ráje není jen obyčejnou chráněnou krajinnou oblastí v srdci Slovenska, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale je to hlavně oblast pokrytá divokými bystřinami a bezpočtem údolí, nebo naopak vyhlídek, ale především nezapomenutelnými rozeklanými skalami všudypřítomných úzkých a chladných roklin. Ty mají neustále co nabídnout. Ať už je to dostatek romantických míst v jarních měsících, v parném létu chladná zákoutí k zastavení a odpočinku, na podzim ochranu před ledovým větrem a v zimě nádheré ledopády kam se jen oko podívá. Právě z tohoto důvodu jsme si rázovitou oblast ve Slovenském rudohoří vybrali pro natočení našeho pilotního projektu, celovečerního 3D filmového dokumentu se stejnojmenným názvem Slovenský ráj. A proto: Poznejte s námi krásu civilizací nedotčeného konce světa v srdci Slovenska. Poznejte krásu Slovenského ráje!

Bouřka nad Malou FatrouNavštívit opět po letech Slovenský ráj, tentokrát s filmovou kamerou a nemalými cíli, pro nás bylo dlouho toužebně očekávanou událostí. Hlavním impulzem, který realizaci toho všeho spustil, bylo pořízení nového vybavení pro záznam v plnohodnotném 3D formátu, který si zcela jistě krásy Slovenského ráje zaslouží. Vzhledem k členitosti a provázanosti turisticky zajímavých míst této divoké krajiny vyžadovala příprava expedice nemalé úsilí v počáteční fázi. Po týdnech plánování harmonogramu a zajišťování zázemí přišel konečně v polovině července 2012 všemi vyhlížený termín odjezdu. Doprovázeni prudkými bouřkami, lijáky a dalšími rozmary počasí jsme se pozvolna proplétali sítí slovenských historicky významných hradů a pomalu ale jistě jsme se blížili k zatím jen tušené hranici Slovenského ráje.

Tomášovský výhled ve Slovenském rájiPrvním základním táborem na našem dvoutýdenním putování se stalo rušné východiště turistických tras – Podlesok. Z důvodu špatné dostupnosti centrální části Slovenského ráje pomocí dopravních prostředků nabízí oblast celkem tři hlavní turistická východiska po jeho okrajích. Jedním z nich je právě Podlesok, nacházející se na severozápadní straně Slovenského ráje, nedaleko obce Hrabušice. Odtud jsme zvládli navštívit všechny významné lokality severní poloviny národního parku a i díky dobrému počasí, které nám po většinu času přálo, jsme pro Vás zaznamenali jejich poutavou atmosféru.

Výhled na obec DedinkyNa návštěvu jižní části Sloveského ráje jsme vyrazili do obce Dedinky ležící na břehu vodní nádrže Palcmanská maša. Tato rekreační oblast je ideálním startem pro zkoumání zbývající části Slovenského ráje, a co víc, je i místem s neuvěřitelně milými a dobrosrdečnými lidmi, kteří nejen nám vyšli vždy se vším vstříc. Z tohoto jižně položeného místa jsme kromě samotného Slovenského ráje zvládli navštívit i další okolní zajímavá místa, jako například ledovou jeskyni, slatě a mokřady a opět bezpočet vyhlídek s pohledy dovnitř i ven ze Slovenského ráje.

Jak čas plynul, tak i naše putování se pozvolna nachýlilo ke svému konci a nadešel čas vyrazit zpět. Opouštěli jsme po dvou týdnech tento kraj, jak jinak než s myšlenkou, že to nebylo naposledy. A abychom si toto loučení ulehčili, zastavili jsme se cestou na několika nádherných místech Slovenska, ležících jen v těsné blízkosti naší zpáteční cesty. I tato místa (byť se samotným Slovenským rájem přímo nesouvisí) si budete moci krátce v našem nově vzniklém dokumentu prohlédnout. Tak se nechte překvapit o které lokality půjde. Krátkou ukázku z našeho putování však můžete shlédnout již nyní, a to v podobě traileru připravovaného dokumentu.

Ale dost už bylo povídání! Pokud se ve vašem nitru usadila byť sebemenší myšlenka, že byste mohli někdy do tohoto nádherného kraje zavítat, určitě neváhejte, stojí to za to. Přinejmenším se podívejte na náš dokument v naději, že už pak nikam nebudete chtít, protože vše uvidíte z tepla domova. Ale vězte, že pokud Vás to chytí stejně jako nás, pak Vás nakonec stejně nikdo doma neudrží a budete chtít navštívit Slovenský ráj stůj co stůj a o to víc!

Vodopády Sokolí doliny   Vodopády v roklině Suchá Belá

Vodopády v soutěskách Slovenského ráje

Hodnocení

  • Omlouváme se všem za poměrně dlouhou dobu řešení tohoto projektu. Rádi bychom Vám přinesli jedinečnou podívanou a proto nechceme nic uspěchat. Po obohacení naší společnosti o samostatnou hudební sekci jsme se rozhodli, že téměř hotový dokument přepracujeme a doplníme i o jedinečnou hudbu složenou přímo k němu. Proto došlo k delšímu zdržení. Ale nezoufejte, cíl už je v dohledu! …a pro nedočkavé máme i první ukázku v podobě traileru, který je už nyní volně ke shlédnutí.